האירוויזיון בסערה חדשה סביב השתתפות ישראל: “מסרבים לאירוח התחרות”

עיריית מאלמו השוודית, שאירחה את האירוויזיון השנה, בהודעה חריגה: מצהירה שתסרב לארח את התחרות בעתיד, תוך רמיזה על הקושי באבטחת המשלחת הישראלית
צילום מסך: כאן 11

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

פחות משבוע לאחר שאירחה את אירוויזיון 2024, עיריית מאלמו השוודית כבר מבהירה כי לא תעשה זאת שוב. בהודעה רשמית נדירה, הבירה הסקנדינבית של התרבות והאמנות הבהירה כי אם שוודיה תזכה בתחרות השירה היוקרתית גם בשנה הבאה, היא תסרב לארח אותה בשטחה.

“אי אפשר להגיד שהייתה לנו שנה רעה, אבל גם לא טובה. זו הייתה שנה מאוד אינטנסיבית שעלתה לנו ביוקר כדי להבטיח את הביטחון של המשתתפים והמבקרים!”, נכתב בהודעת העירייה, במה שמרמז כי החשש העיקרי היה הצורך לספק אבטחה כבדה ויקרה במיוחד סביב המשלחת הישראלית ומלוויהם. “אם שוודיה תזכה בשנה הבאה ותציע לנו לארח שוב, אנחנו מסרבים באופן חד משמעי”, הוסיפו בעירייה. “אין לנו את הכוח והסיבולת לעמוד במאמצים הדרושים לקיים אירוע כזה פעם נוספת”.

אירוח אירוויזיון נחשב בדרך כלל כבוד ומקור לגאווה לאומית, אך סירוב גלוי ופומבי כמו זה של מאלמו הוא נדיר למדי. העיר הצפונית, הניצבת בצל הבירה סטוקהולם, נאלצה להתגייס ולהכיל את ההמונים הרבים שהגיעו לצפות בתחרות השירה המפורסמת. השאלה הגדולה כעת היא לאן תפנה הוועדה המארגנת של אירוויזיון אם תזדקק לבחור אלטרנטיבה למאלמו, במידה ושוודיה תנצח בתחרות הבאה. לא זו הפעם הראשונה שעיר מהססת בשל הנטל הכבד הכרוך באירוח האירוע הגדול, אך סירוב נחרץ מראש כזה הוא נדיר.

עדן גולן, כוכבת האירוויזיון הישראלית שזכתה באהדה רבה מהקהל עם השיר “הוריקן” והגיעה למקום ה-5, הצליחה לספק שתי הופעות נפלאות בחצי הגמר ובגמר, על אף עוינות ניכרת מצד הקהל המקומי במאלמו. בכירים בתעשיית הבידור הישראלית העלו חששות מפני ההשלכות האפשריות של המהלך על מעמדה ועתידה של התחרות.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים